Ініціатива Арсенія Яценюка
Група колишніх і чинних урядовців, дипломатів і науковців звернулася до країн G7 і ЄС
Група колишніх і чинних урядовців, дипломатів і науковців звернулась з відкритим листом до країн «Групи семи» і ЄС, в якому закликала дозволити Україні використовувати заморожені активи Росії.
Ініціатором листа став голова Київського безпекового форуму, експрем’єр України Арсеній Яценюк. Серед його підписантів голова Мюнхенської безпекової конференції Крістоф Гойсген, експрем’єр Литви і євродепутат Андрюс Кубілюс, експрем’єр Естонії Тааві Рийвас, євродепутат Міхаель Галер, ексзаступник генсека НАТО Александр Вершбоу, колишні посли США в Україні Джон Гербст, Марі Йованович, Вільям Тейлор, Стівен Пайфер, Карлос Паскуаль та інші.
Аргументи на користь передачі активів Україні
Автори листа наголошують на тому, що Україна має право на компенсацію від Росії
У листі автори стверджують, що Україна має право на компенсацію від Росії за завдані збитки. Вони також зазначають, що використання заморожених активів Росії є справедливим і ефективним способом компенсації Україні.
Пропозиції щодо використання активів
Автори листа пропонують створити відкритий реєстр заморожених активів
Автори листа пропонують створити відкритий реєстр заморожених активів Росії, щоб забезпечити прозорість та підзвітність. Вони також пропонують внести активи до спеціального фонду відновлення України, яким керуватимуть представники країн G7 за погодженням з урядом України.
Лист, підписаний групою колишніх і чинних урядовців, дипломатів і науковців, є потужним сигналом підтримки України. Він також може сприяти просуванню ідеї про передачу заморожених активів Росії Україні.
Додатково
- Загальний обсяг заморожених суверенних російських активів становить близько 300 млрд євро, у тому числі близько 200 млрд євро в ЄС.
- В червні 2023 року в Конгресі США був представлений «Акт про відновлення економічного процвітання та можливостей (REPO) для українців», який надає президенту США повноваження використовувати суверенні активи Російської Федерації.